PRZEDROZUMIENIE

Co to jest przedrozumienie? Weźmy np. encyklikę Jana Pawła II i komentarz jej dotyczący. Niemcy skoncentrowali się na ograni­czeniu praw teologów, a z kolei Anglicy – na stosunku do mniej­szości seksualnych. I choćby Papież napisał o rąbaniu drewna, to i jedni, i drudzy zwróciliby uwagę głównie na te właśnie ulubione przez siebie tematy… Przyznał, że ma żal do jednej z gazet za opublikowanie zdjęcia z posiedzienia PEN Clubu, na którym stoi razem z prezesem PEN Clubu Arturem Międzyrzeckim, a przed nimi – na pierwszym planie – widnieje rząd kieliszków.
To jeszcze nic – przerwała Tischnerowi prof. Ewa Łętowska, prowadząca konferencję – inna gazeta opublikowała zdjęcie ministra dłubiącego w nosie. No tak, ale on rzeczywiście dłubał w nosie, a tymczasem ja w ogóle nie piłem, jak sugeruje zdjęcie. I to jest różnica – odpowiedział ks. Tischner. („Siła przedrozumienia” – Dominika Wielowieyska, „Gazeta Wyborcza”, luty 1994). Metodą manipulacji jest mówienie o Kościele tak, aby ten­dencyjność i stronniczość miały pozory obiektywizmu. W tym celuje „Gazeta Wyborcza”. Ostatnio jednak nawet pozory przyz­woitości przestały być ważne.

Witaj na moim blogu parentingowym! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji dotyczących relacji z dziećmi i sposobów na wychowanie. Mam nadzieję, że podoba Ci się ta tematyka i zostaniesz tutaj na dłużej!